5-15 Kasım 2014 Pastırma Sıcakları Dönemi

Yurdumuzda ekim ayı sonu ve kasım başında etkili olan soğuk havanın ardından halk arasında pastırma sıcakları olarak ifade Devamını oku »

Karadeniz ve İç Bölgelerimize kar geliyor !

Hafta sonu yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin 4-8 derece altında seyredecek. Bu mevcut soğuk havanın üzerine Orta ve Doğu Devamını oku »

Trakya Ekim ayında kar ile tanıştı…

Edirne’de görülen karla karışık yağmurun ardından Kırklareli , Dereköy civarında Pazartesi günü aralıklarla kar yağışı etkili oldu. Kırklareli Devamını oku »

Pastırma Yazı Nedir ?

Pastırma Yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre Devamını oku »

Balkanlara kar geldi !

Balkanlarda birçok kesimde kar yağışı gözlemlendi. Bulgaristan’ın başkenti Sofya beyaza büründü. Trakya’da ise Edirne’de karla karışık yağmur görüldü. Fotoğraf  için Devamını oku »

 
Adsız

5-15 Kasım 2014 Pastırma Sıcakları Dönemi

Yurdumuzda ekim ayı sonu ve kasım başında etkili olan soğuk havanın ardından halk arasında pastırma sıcakları olarak ifade edilen, gündüzleri güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceleri ise serin geçen yağışsız bir süreç başlayacak. Pastırma sıcaklarının bu yıl 5 kasım civarında başlayıp, 14-16 kasım civarında sonlanmasını tahmin ediyoruz.

Pastırma sıcakları döneminde bölgelerimizde beklenen gündüz sıcaklık ortalamaları tahminen şu şekildedir :

Marmara Bölgesi : 17-20 derece arası

Ege Bölgesi : 19-23 derece arası

Akdeniz Bölgesi:  21-26 derece arası

İç Anadolu : 13 – 18 derece arası

Karadeniz Bölgesi : 16-21 derece arası

Doğu Anadolu Bölgesi : 7 – 13 derece arası

Güneydoğu Anadolu Bölgesi : 18 – 23 derece arası

Pastırma sıcakları nedir ?

Pastırma sıcaklarının ardından ise kış koşullarının başlaması bekleniyor…

Forumdaki “Kasım’da kar başkadır” adlı konu için tıklayınız

160220131243142226318

Karadeniz ve İç Bölgelerimize kar geliyor !

Hafta sonu yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin 4-8 derece altında seyredecek. Bu mevcut soğuk havanın üzerine Orta ve Doğu Karadeniz üzerinden giriş yapacak yeni bir soğuk hava dalgası ile sıcaklıklar bu bölgelerimizde daha da düşecek. Tahminlerimize göre Orta ve  Doğu Karadeniz‘in yüksek kesimlerinde, Doğu Anadolu Bölgesinde karla karışık yağmur ve kar yağışları görülecek. Pazar akşamı Bolu, Kastamonu, Artvin’in yüksek kesimleriyle; Sivas, Yozgat, Bayburt, Gümüşhane,  Ardahan, Erzurum, Kars, Ağrı çevrelerinde karla karışık yağmur bekleniyor. Bu şehirlerimizde karla karışık yağmur Pazartesi günü yerini kar yağışına bırakmasını tahmin ediyoruz. Ayrıca Pazartesi günü ve gecesi Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinde de kar yağışı bekleniyor.

Kayak Merkezlerimiz bu sistemle kar alacak : Kartepe(Kocaeli):Kar , Uludağ(Bursa):Kar , Çambaşı(Ordu): Kar , Erciyes(Kayseri): Kar , Sarıkamış(Kars): Kar , Palandöken(Erzurum): Kar,  Ladik(Samsun): Karla karışık

(İstanbul ve genel anlamda Marmara bu sistemde sadece soğuk havasından etkilenecek, -doğu kesimleri hariç- yağış beklentisi yok. Zaten sıcaklıklar kar değerlerine kadar düşmeyeceği için yağış olan yerlerde yağmur gözlemlenecek. İstanbul’da en düşük sıcaklık 6-8 derece olacaktır)

Haritalı verilere ulaşmak için haberin devamını okuyunuz.

B0942F3CQAA0tCD - Kopya

Trakya Ekim ayında kar ile tanıştı…

Edirne’de görülen karla karışık yağmurun ardından Kırklareli , Dereköy civarında Pazartesi günü aralıklarla kar yağışı etkili oldu.

Kırklareli beyaza büründü, fotoğraflar haberin devamındadır.

pastirma yazi

Pastırma Yazı Nedir ?

Pastırma Yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim. Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir. Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Pastırma yazı deyimi, pastirmanin bu donemde hazirlanmasi sebebi ile verilmistir. Gece ve gunduz arasi sicakliklarin birbirine yakin ve sicak olmasi sebebi ile; pastirmanin en ideal sekilde kurumasi bu donemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya’da “kocakarı yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta yazı”, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Yerli yazı” (Indian summer) gibi adlar alır.

sofya kar

Balkanlara kar geldi !

Balkanlarda birçok kesimde kar yağışı gözlemlendi. Bulgaristan’ın başkenti Sofya beyaza büründü. Trakya’da ise Edirne’de karla karışık yağmur görüldü.

Fotoğraf  için haberin devamını okuyunuz.

page_sicaklik-dusuyor-batidan-doguya-kadar-yagmur-var_702516260

Bir hafta gri gökyüzü ve yağış var…

Yurdumuz bu akşamdan(Cuma) itibaren uzun soluklu yağışlı ve soğuk havanın etkisi altına giriyor. Bu akşamdan itibaren Trakya’dan başlayarak sıcaklıklarda da düşüş gerçekleşecek. Hafta sonu yurt genelinde sıcaklıklar hafta içi ölçülen değerlere göre 9-12 derece düşmüş olacak. ( İstanbul’da Perşembe günü en yüksek 28 derece ölçülen sıcaklık, Pazar günü en yüksek 14-15 derece olarak ölçülecek ). Yağışlı ve soğuk hava önümüzdeki hafta sonuna kadar etkisini sürdürecek. Yağışlar özellikle Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu bölgelerinde bir hafta kadar aralıklarla görülecek. Ege ve Akdeniz ise bu hafta sonu ve haftanın ilk günü yağışlı geçecek, diğer günlerde parçalı-çok bulutlu bir hava bekleniyor.

Hafta sonu bazı illerimizdeki hava tahmini :

İstanbul : Cumartesi günü aralıklarla yağmurlu, yağışlar özellikle avrupa yakasında etkili olacak.  18 / 14 ° , Pazar günü de aralıklarla yağmurlu. Hava sıcaklığı daha da düşecek. 15 / 11 °

Ankara : Cumartesi günü aralıklarla yağmurlu  17/ 9 ° , Pazar günü de aralıklarla yağmurlu. Hava sıcaklığı daha da düşecek. 13/ 6 °

İzmir : Cumartesi günü aralıklarla yağmurlu  18/ 15 ° , Pazar günü de aralıklarla yağmurlu. Hava sıcaklığı daha da düşecek. 16 / 13 °

Adsız

Önce Lodos(Ilık), Sonra Yağmur ve Poyraz(Soguk)…

Perşembe günü ve Cuma öğlen saatlerine kadar yurt genelinde ılık bir hava hakim olacak. Özellikle batı bölgelerimizde lodos rüzgarıyla birlikte sıcaklıklar olduğundan daha da ılık hissedilecek. “Lodosun gözü yaşlıdır” sözü bir kez daha kendini ispatlamış olacak ve yağmur gelecek… Yağmur Trakya civarında Perşembe günü başlamış olacak, Marmara ve  iç bölgelerimize yayılması ise Perşembe öğleden sonra ve kademe kademe akşamdan itibaren gerçekleşecek. Hafta sonu Trakya ve Marmara’da yağışların kuvvetli olması tahmin ediliyor. Yağışlarla birlikte rüzgarın cuma gecesinden itibaren kuzeye dönmesiyle sıcaklıklarda da düşüş gözlemlenecek. Özellikle Cumartesi gecesinden itibaren düşüş daha belirgin hissedilecek. Yağışlı  havanın uzun soluklu olması bekleniyor. Önümüzdeki hafta ortasına kadar yurt genelinde hava yağışlı ve soğuk olacak.

İstanbul’da Pazar günü sıcaklık en yüksek 14-15 derecelerdeyken en düşük 8-9 derecelerde ölçülecek. Ayrıca belirtmek gerekir ki Cumartesi öğleden sonrası ve Pazar öğlen saatleri arasında İstanbul ve çevresinde de kuvvetli yağış bekleniyor, tedbirli olunmalı.

hakkari kar

Ekim ayında 25 santimetre kar !

Hakkari Yüksekova’da hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte gece saatlerinden itibaren kar yağışı etkili olmaya başladı. Yoğun şekilde yağan kar, kısa sürede şehir merkezini beyaza bürüdü. Trafikte aksamalar yaşanırken, ilçe merkezindeki kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu. Kar, henüz yapraklarını dökmeyen ağaçlara da büyük zarar verdi. Birçok ağacın dalları kar nedeniyle kırıldı. Yoğun karla köy yolları da kapandı. Yetkililer, 50 köy ve yaklaşık 100 mezranın yolunun kardan ulaşıma kapandığını belirtirken, karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdüğünü belirttiler.

Video ve resimler için haberin devamını okuyunuz.

Adsız2

Moskova kara teslim oldu…

Moskova geçtiğimiz günlerde mevsimin ilk kar yağışını almıştı. Ancak bu yağışlar şehir merkezinde pek etkili olmamıştı. Bu sefer gelen etkili soğuk hava sistemiyle birlikte şehir merkezleri beyaza büründü.

Fotoğraflar için haberin devamını okuyunuz.