1 Şubat Pazar Günü Yurtta Hava…

Şubat ayının ilk günü olan Pazar günü tüm yurtta sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak… Sıcaklıklar özellikle batı bölgelerde Devamını oku »

Cuma gecesi ve Cumartesi Kuvvetli Lodos Var !

Cuma gecesinden itibaren rüzgar batı bölgelerde kuvvetlenecek. Cuma gecesi geç saatlerde ve özellikle Cumartesi öğlen saatlerinden itibaren lodos rüzgarının hızı Devamını oku »

Kar Yağarken Neden Sessizlik Oluşur ?

Kar tanelerinin yapısı kar yağarken çevrenin daha sessiz olmasını sağlar. Kar buz kristallerinin bir araya gelmesiyle oluşur ve yeni Devamını oku »

Son yılların en sıcak kış günlerinden biri…

23 Ocak Cuma günü yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak ! Özellikle Trakya, İstanbul-Kocaeli-Çanakkale-Balıkesir çevrelerinde sıcaklıklar mevsim normallerinin Devamını oku »

31 Ocak’a kadar kar yok !

15-17 Ocak civarında forumda “Efsane-Semih”in yayınladığı habere göre  31 Ocak’a kadar kar yok denilmişti. Peki ya 31 Ocak sonrası yani Devamını oku »

 
turkiye-harita-hava-durumu

1 Şubat Pazar Günü Yurtta Hava…

Şubat ayının ilk günü olan Pazar günü tüm yurtta sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak… Sıcaklıklar özellikle batı bölgelerde bazı şehirlerde 19-22 dereceye kadar çıkacak. İstanbul’da da Pazar günü 18-19 derece sıcaklık bekleniyor. Bunun yanı sıra Kocaeli çevrelerinde ise 20 dereceler ölçülebilir ! Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Edirne çevresi, Antalya çevresi, Adana ve Gaziantep çevrelerinde yağış  da bekleniyor…

Harita için haberin devamına göz atınız.

ruzgar

Cuma gecesi ve Cumartesi Kuvvetli Lodos Var !

Cuma gecesinden itibaren rüzgar batı bölgelerde kuvvetlenecek. Cuma gecesi geç saatlerde ve özellikle Cumartesi öğlen saatlerinden itibaren lodos rüzgarının hızı saatte 100 km/sa bulacak. Hatta bazı yerlerde bu değeri geçen şiddette rüzgar da olabilir. Kuvvetli rüzgar Pazar öğlen saatlerine doğru hafifleyecek. Cumartesi akşamı yağmur var, Pazar günü de bir çok yerde yağmur devam edecek…

Haritalarla bilgilendirme için haberin devamına göz atınız.

kar-tanesi-dogusu

Kar Yağarken Neden Sessizlik Oluşur ?

Kar tanelerinin yapısı kar yağarken çevrenin daha sessiz olmasını sağlar. Kar buz kristallerinin bir araya gelmesiyle oluşur ve yeni yağmış kar tanelerinin yüzeyinin gözenekli yapısı karın ses dalgalarını soğurmasına imkân verir. Ses, havada basınç dalgaları oluşturarak ilerler. Bu dalgalar enerjinin çarpışmalar yoluyla molekülden moleküle aktarılması sayesinde çok uzak mesafelere ulaşabilir. Gözenekli yapıya sahip malzemelerde ise enerjinin bir kısmı yansımak yerine malzemenin katı bölümleriyle etkileşerek soğurulur.

Detaylı bilgi için haberin devamına göz atınız.

gfs normal kıyas - Kopya

Son yılların en sıcak kış günlerinden biri…

23 Ocak Cuma günü yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak ! Özellikle Trakya, İstanbul-Kocaeli-Çanakkale-Balıkesir çevrelerinde sıcaklıklar mevsim normallerinin çok üzerinde ölçülecek. İstanbul’da sıcaklık  mevsim normallerinin 10-11 derece üzerine çıkacak !

Detaylar için haberin devamına göz atınız.

1

31 Ocak’a kadar kar yok !

15-17 Ocak civarında forumda “Efsane-Semih”in yayınladığı habere göre  31 Ocak’a kadar kar yok denilmişti. Peki ya 31 Ocak sonrası yani Ocak ayının son 6 günü nasıl geçecek ? İşte tüm bu soruların cevabına salı akşamı veya çarşamba akşamı ulaşılacak… Şu anki genel görünüme göre şubat ayının ilk 5-6 günü batı bölgelerde bile kar yapabilecek bir sistem inebilir…

istanbul-kar

İstanbul’da önce lodos, sonra poyraz ve kar…

İstanbul’da Pazartesi sabah ve öğlene kadar sıcaklıklar 10-12 derecelerde olacak. Öğleden sonra ise sıcaklıklar 4-7 derece birden düşmeye başlayacak. Saat 14:00/15:00 itibariyle yağışlar özellikle yüksek kesimlerde karla karışık yağmura dönecek. 16:00/18:00 itibariyle ise özellikle Avrupa yakası ve Anadolu Yakasının yüksek kesimlerinde yağış doğrudan kar şeklinde düşmeye başlayacak. İstanbul’da yağışın ömrü akşam 23:00/00:00 civarına kadar, o saatler itibariyle yağış kesecek. Özetle İstanbul Pazartesi öğleden sonra 5-6 saatlik görsel bir kar geçişine tanıklık edecek, ancak yağış sıcaklıkların 2-3 derecelerde olması sebebiyle kar örtüsü oluşturmayacak.

Haritalar için haberin devamına göz atınız.

61020131123307556556_2

UYARI: Antalya çevresinde aşırı yağmur var !

Pazartesi öğleden sonrası, akşamı ile Salı akşamı arasında Antalya ve çevresinde şiddetli yer yer aşırı (90-110 kg/m2) yağış bekleniyor. Yağış o kadar kuvvetli gözüküyor ki sel riski çok yüksek. Salı günü tedbir mahiyetinde Antalya’da okullar tatil edilebilir.

Harita için haberin devamına göz atınız.

sogumadan-once-yagis

Batıya 5-6 saatlik, İç Bölgelere 24 saatlik kar geliyor…

Pazar gecesinden itibaren lodos Marmara’da saatte 50-70 kilometre, Ege’de 70-90 kilometre hızla esecek. Karadeniz genelinde de 60-80 kilometre hızla rüzgar bekleniyor. Pazartesi sabah saatlerinden itibaren rüzgar kuzeye dönmeye başlayacak. Pazartesi sabah saatlerinden sonra sıcaklıklarda 5-7 derece düşüş gerçekleşecek. Yağmur Trakya’da ilk aşamada karla karışık yağmura, kısa sürede ise kara dönüşecek. Trakya’da yağış akşam kesiyor. İç bölgelerde ise yağışı yakalayan yerlerde etkili kar gözlemlenecek. Marmara genelinde ise yağış gece saatlerine doğru keseceğinden etkili bir kar yağışı beklenmiyor. İstanbul’un yüksek kesimlerinde görsel açıdan keyif verebilecek kar görülebilir. Pazartesi gecesinden itibaren yağış iç bölgelere kayacak. Isparta, Afyon, Ankara, Eskişehir ve çevre illerde Pazartesi gecesi etkili kar yağışları gözlemlenecek. Bu şehirlerimizde de yağış hızlı bir şekilde hareket ederek Salı öğleden sonra kesecek. Bu şekilde adeta hızlandırılmış, araya sıkıştırılmış hafta başı kar geçişi gerçekleşecek diyebiliriz.

Haritalarımıza erişmek için haberin devamına göz atınız.

rize-merkez

5-9 Ocak 2015 Yurttan Kar Manzaraları

05-09 ocak arasında etkili olan soğuk ve kar yağışlı hava ile birlikte çoğu yer beyaza büründü. Takipçilerimizden gelen fotoğrafları toparladık ve galeri oluşturduk. Bize Facebook ve Twitter üzerinden fotoğraf gönderen arkadaşlarımıza teşekkür ederiz, bir sonraki kar yağışlı sistemde tekrar fotoğraflarınızı bekleriz :)

Galeriye ulaşmak için haberin devamına göz atınız.

1

İstanbul Genel Son Değerlendirmemiz 08.01.2015

İstanbul ile ilgili genel son değerlendirmemiz yayınlandı.

Ulaşmak için aşağıdaki haber linkine tıklayınız.

http://havaforum.com/anasayfa/istanbul-genel-degerlendirme-08-01-2015/

radar-en-son-1

İstanbul Genel Son Değerlendirmemiz 07.01.2015

İstanbul özel son genel değerlendirmemiz yayınlandı. 07.01.2015

Haber linki:
http://havaforum.com/anasayfa/istanbul-genel-degerlendirme-07-01-2015/