Ramazan Bayramında Hava Nasıl Olacak ?

Bayramda Hava Nasıl Olacak ? Ramazan Bayramında sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde seyretmesi tahmin ediliyor. Bayram geneli sıcak ve Devamını oku »

Marmara’ya yarım günlük yagmur geliyor.

Marmara’ya kısa süreli sağnak yağmur geliyor. Yapılan son tahminlere ve değerlendirmelere göre Trakya’da Perşembe sabah saatlerinde,  İstanbul ve Devamını oku »

Hissedilen Sıcaklıklar Tavan Yaptı !

Nem ve sıcaklık ile birlikte hissedilen sıcaklıklar yükseldi ! Hissedilen sıcaklık, termometrenin ölçtüğü aktüel fiziksek hava sıcaklığından farklı Devamını oku »

Üsküdar’da yine su baskını !

Haziran ayında yaşanan görüntüler tekrarlandı ! İstanbul’da saat 09:00 sıralarında başlayan sağanak yağmur, vatandaşlara zor anlar yaşattı. Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur, Devamını oku »

Birkaç günlügüne sagnak yagmur geliyor !

Birçok şehre kısa süreli sağnak yağmur geliyor ! Yurdumuz uzun sürenin ardından, 15 Temmuz Salı akşamından itibaren yağışlı havanın etkisi altına giriyor. Devamını oku »

 
o_istanbul(4)

Ramazan Bayramında Hava Nasıl Olacak ?

Bayramda Hava Nasıl Olacak ?

Ramazan Bayramında sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde seyretmesi tahmin ediliyor. Bayram geneli sıcak ve yağışssız geçecek. Yağış sadece Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesinin bazı şehirlerinde bekleniyor, bu beklenen yağışlar da kısa süreli. Genel olarak ilk güne bakıldığında sıcaklıklar yurt genelinde 30 derecenin üzerinde. Yağış sadece Kuzeydoğu Anadoluda; Rize, Artvin, Ardahan, Bayburt, Gümüşhane, Erzurum ve Kars‘ın bir kısmında görülecek. Bayramın ikinci günü ise yağış alan yerler ilk güne nazaran daralıyor. İkinci gün yurtta sadece Rize, Artvin, Ardahan civarında kısa süreli yağışlar görülecek. Bayramın üçüncü günü ise yağış alanı Doğu Karadeniz sahil şeridine yayılıyor. Üçüncü gün Trabzon, Rize, Artvin sahil şeridinde yağışlar bekleniyor.

İstanbul : 34 derece , az bulutlu       Ankara: 35 derece, az bulutlu     İzmir: 35 derece, açık

Edirne: 36 derece, az bulutlu     Şanlıurfa: 40 derece, açık      Trabzon: 30 derece, parçalı-çok bulutlu

Ramazan Bayramında Yurt Geneli ayrıntılı hava tahmini için konunun devamını okuyunuz.

page_sicaklik-dusuyor-batidan-doguya-kadar-yagmur-var_702516260

Marmara’ya yarım günlük yagmur geliyor.

Marmara’ya kısa süreli sağnak yağmur geliyor.

Yapılan son tahminlere ve değerlendirmelere göre Trakya’da Perşembe sabah saatlerinde,  İstanbul ve çevresi ile Batı Karadeniz‘de ise öğleden sonra, akşam ve gece sağnak yağmur geçişleri görülecek. Yağışın süresi yarım günlük. Yağmur cuma sabahına kadar birçok şehri terk etmiş olacak.

Yağmur beklenen bazı şehirlerimize ait hava durumu için konunun devamını okuyunuz.

Hissedilen sıcaklıklar

Hissedilen Sıcaklıklar Tavan Yaptı !

Nem ve sıcaklık ile birlikte hissedilen sıcaklıklar yükseldi !

Hissedilen sıcaklık, termometrenin ölçtüğü aktüel fiziksek hava sıcaklığından farklı olarak, insan vücudunun hissettiği, algıladığı sıcaklıktır. İnsan vücudundaki terin vücuttan kopararak buharlaşıp havaya karışabilmesi ve bu yolla insan vücuduna rahatlık verebilmesi için havadaki nem oranının da normal seviyede olması gerekiyor. Örneğin; İstanbul 29-31 derecedir, ama nem oranı yüzde 60-75′e çıkarsa vücuttaki ter bir türlü buhar olamaz. Vücuttaki ter buharlaşamadığı için vücut yapış yapış olur, insanları rahatsız edici kıvama gelir.

Dünyada bugüne kadar ölçülen en yüksek hissedilen sıcaklık değeri, 8 Temmuz 2003 tarihinde, Suudi Arabistan’ın Zahran kentinde 78 derece ile kaydedilmiştir. Nemli bu şehirde 8 Temmuz 2003 günü 42 dereceye hava sıcaklığına %68 nem eşlik edince öldürücü etkide hissedilen sıcaklıklar çıkmıştır.

Hissedilen sıcaklık haritası için konunun devamını okuyunuz.

Bs5PuHZCIAA_u1_

Üsküdar’da yine su baskını !

Haziran ayında yaşanan görüntüler tekrarlandı !

İstanbul’da saat 09:00 sıralarında başlayan sağanak yağmur, vatandaşlara zor anlar yaşattı. Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur, birçok ilçede taşkınlara yol açtı.   Bu ilçelerden en çok etkilenenlerden biri Üsküdar oldu. Üsküdar’da geçtiğimiz Haziran ayında yaşanan görüntüler tekrarlandı. Çok kuvvetli yağan yağmur neticesinde Üsküdar sahilinde deniz ve karar birleşmiş gibi görüntü oluşturdu.

Sağnak yağmurun İstanbul’da gün boyu aralıklarla, lokal biçimde etkili olacağı tahmin ediliyor.  (Fotoğraflar için devamını okuyunuz)

yurda yagisli hava geliyor

Birkaç günlügüne sagnak yagmur geliyor !

Birçok şehre kısa süreli sağnak yağmur geliyor !

Yurdumuz uzun sürenin ardından, 15 Temmuz Salı akşamından itibaren yağışlı havanın etkisi altına giriyor.  Tahminlerimize göre salı akşamına doğru Kocaeli, Yalova, Bursa, Kütahya, Bilecik, Sakarya ve civarında yağmur başlayacak. Bu şehirlerimizin yanında aynı gün Doğu Karadeniz ve Kuzeydoğu Anadolu bölümlerindeki şehirlerimizde de yağmur bekleniyor. Yağmur salı gece saatlerinde tüm Marmara Bölgesine yayılırken Doğu Karadeniz ve Kuzeydoğu Anadolu bölümlerinde kesecekSalı gecesi ve Perşembe günleri arasında haziran ayında yaşadığımız ani, kısa süreli kuvvetli sağnak yağmur ve dolu geçişlerine bağlı olarak ani su baskını, sel hadiseleri görülebilir.

Yurt genelinde önümüzdeki günlerde nasıl bir hava bekleniyor ? Görüntülemek için devamını okuyunuz.

Sibiryada dolu

Sibirya’da güneslenenlere dolu soku !

Sibirya’da güneşlenenlere dolu şoku !

Rusya’nın Sibirya bölgesinde dün aniden bastıran dolu fırtınası, 20 kişinin hafif şekilde yaralanmasına ve etkili olduğu yerlerde maddi hasara yol açtı. Elma büyüklüğünde yağan dolu, arabaların ve bazı dükkanların camlarının kırılmasına neden oldu. Yaz ortasındaki dolu fırtınasına nedeni sıcaklığın  bir anda 32 dereceden 16 dereceye düşmesi. ( Dolu nasıl oluşur ? )

Dolu başladığı esnada sahilde güneşlenenler zor da olsa güvenli bir yere geçerken, denizde yüzenlerse o anki şokla ne yapacaklarını bilemediler. Elma büyüklüğünde yağan dolunun pilajdakilere yaşattığı zor anlar kameralara böyle yansıdı ; video için devamını okuyunuz.

barajlarimizdaki son durum

Barajlarımızdaki Son Durum : Tehlike var !

İstanbul’daki doluluk oranı yüzde 21′de!

İstanbul’daki barajlardan Ömerli yüzde 11,77, Pabuçdere yüzde 9,76, Sazlıdere yüzde 11,49, Büyükçekmece yüzde 18,02, Alibey yüzde 21,22, Terkos yüzde 49,76, Kazandere yüzde 43,68, Elmalı yüzde 33,19, Darlık yüzde 20,29 ve Istrancalar yüzde 26,4 dolulukla hizmet veriyor. İl genelindeki barajların doluluğu ise yüzde 21,68 ölçüldü.

Detaylı bilgi ve raporlar için devamını okuyunuz.

heat-thermometer-sun

En sıcak gün yarın !

11 Temmuz Cuma günü yurtta sıcaklık en yüksek noktaya erişiyor !
Daha önceki haberimizde belirttiğimiz gibi Cuma günü yurt genelinde sıcaklıklar zirveye çıkacak. Yurt genelinde sıcaklık değerleri 30 derece üzerine çıkacak. Hissedilen sıcaklıklar bir çok yerde 40 derece üzerine çıkacak !

Cuma gününe ait tahmin ve sıcaklık raporu için konunun devamını okuyunuz.