Bu Hafta Sonu Yaz Havası Var…

Batı bölgelerde bu hafta içi yağış yoktu, güneşli bir hava hakimdi fakat kuzey yönlü rüzgar olan poyraz ile Devamını oku »

Yaz Sıcakları ve Beraberinde Yağmur Geliyor…

Mayıs ayına girişimizle birlikte yaz mevsimi kendisini daha sık hissettiriyor. O sıcak hava dalgalarından biri de bu hafta içi Devamını oku »

Sezonun İlk Sıcak Havası Geliyor !

28 Nisan Salı günü Yurt genelinde yaz havası yaşanacak ! Sıcaklıklar Salı günü yurt genelinde yaz sıcaklık değerlerine(23-30 Devamını oku »

Nisan’da Yurttan Kar Manzaraları…

Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz “Nisan ayında kar geliyor” haberimizden sonra yurdun birçok yeri beyaza büründü.   Yurttan kar manzaraları haber Devamını oku »

Nisan ayında pek görülmeyen kar yağışı geliyor !

Pazartesi lodos ile birlikte görülen bahar sıcaklıklarının ardından yurdumuz Salı gününden itibaren yeni soğuk ve yağışlı bir havanın Devamını oku »

 
haftasonu-hava-durumu

Bu Hafta Sonu Yaz Havası Var…

Batı bölgelerde bu hafta içi yağış yoktu, güneşli bir hava hakimdi fakat kuzey yönlü rüzgar olan poyraz ile hissedilen sıcaklıklar üşütücü seviyelerde seyretti. Cuma gününden itibaren kuzey yönlü rüzgarlara mola verilecek ve sıcak hava dalgası ile birlikte de sıcaklıklar artışa geçecek. Hafta sonu yurt genelinde yaz havası, Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise bahar havası yaşanacak. 

Hafta sonu yurt genelinde yağış yok. Sıcaklık açısından ise Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin büyük kısmı hariç 30 derece ve üzerinde olacak. 

son-yillarin-en-sicak-gunu

Yaz Sıcakları ve Beraberinde Yağmur Geliyor…

Mayıs ayına girişimizle birlikte yaz mevsimi kendisini daha sık hissettiriyor. O sıcak hava dalgalarından biri de bu hafta içi yurt genelinde hissedilecek.

Image1

Sezonun İlk Sıcak Havası Geliyor !

28 Nisan Salı günü Yurt genelinde yaz havası yaşanacak ! Sıcaklıklar Salı günü yurt genelinde yaz sıcaklık değerlerine(23-30 dereceler) çıkacak. Sıcak hava dalgasının ömrü kısa, Salı günü yaşanacak yaz havasının ardından, Çarşamba ve  Perşembe gününden itibaren sıcaklık tekrar bahar değerlerine(17-22 dereceler) gerileyecek. 

Salı günü İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Edirne ve çevre illerde termometreler 27-30 dereceyi gösterecek ! 

Salı günü Ege, Akdeniz, Marmara, Güneydoğu Anadolu geneli ile İç Anadolu’nun batısı ağırlıklı 28-30 derece civarına çıkacak !

Salı gündüz yaşanacak yağışsız yaz havasının ardından akşam saatlerinden sonra bulutlanma artacak ve Marmara ağırlıklı yağmur giriş yapacak, yağışın Çarşamba günü de aralıklarla görülme ihtimali yüksek. Çarşamba ile kısmen perşembe günleri çok bulutlu bir hava hakim olacak ve sıcaklıklarda Salı gününe nazaran 5-6 derecelik düşüş görülecek.

nisan-ayinda-kar-yagisi

Nisan’da Yurttan Kar Manzaraları…

Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz “Nisan ayında kar geliyor” haberimizden sonra yurdun birçok yeri beyaza büründü.

 

Yurttan kar manzaraları haber videosu için içeriğin devamına göz atınız…

yogun kar geliyor

Nisan ayında pek görülmeyen kar yağışı geliyor !

Pazartesi lodos ile birlikte görülen bahar sıcaklıklarının ardından yurdumuz Salı gününden itibaren yeni soğuk ve yağışlı bir havanın etkisi altına girdi. Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri sıcaklıklar Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz Bölgesi’nin doğusu hariç yurt genelinde kış değerlerine inecek.

ankarada-nisanda-kar

Ankara’da Nisanda Kar Yağışı…

Dün güneşli bir gün geçiren Ankara bu sabaha karla uyandı. Haftasonu olması nedeni ile Ankaralılar, camdan ve balkondan nisan ayında karlı havada güneşin doğuşunu seyretmenin keyfini yaşadı.

boluda-nisanda-kar-yagisi

Bolu’da Nisan’da Kar Yağışı Etkili Oldu !

Bolu’da dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sabaha kadar belli aralıklarla sürdü. Kar yağışının ardından Bolu beyaza büründü. Bolu’da Nisan ayında yağan kar yağışı ise belli yerlerde 10 santimetreye kadar çıktı.

olumsuz-hava-kosullari-ucuslari-iptal-ettirdi_1466623_720_400 (1)

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü’nde Rötar…

Büro Memur-Sen, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne çalışanlarına havacılık tazminatının ödenmesi için Dünya Meteoroloji Günü olan 23 Mart Pazartesi günü, Türkiye genelindeki meteoroloji müdürlüklerinde iş yavaşlatma eylemi yapacak. Büro Memur-Sen üyeleri, uçakların kalkışı için gerekli olan hava tahmin raporlarını vermeyecek. Büro Memur-Sen’in bu eylemi, uçakların rötarlı kalkmasına neden olacak.

Adsız

21 Mart İlkbahar Ekinoksu

Ekinoks, gün dönümü ilkbaharın habercisi ve sıcakların artması şeklinde yorumlanır. Ekinoksda meydana gelen olaylar nelerdir? Ekinoks (gün tün eşitliği ya da ılım olarak da bilinir), Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Dünyanın birçok yerinde ve ülkemizde Ekinoks ile Nevruz baharın gelişi çeşitli şekillerde kutlanır. Yılda iki kez tekrarlanır ; İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu.

ilkbahar

Bahar Bekleyenlere Müjde !

Hava Forum hayranlarının büyük çoğunluğu mevsimlerden kış, meteorolojik hadiselerden kar yağışını sevseler de takipçilerimizin bir kısmı da tam tersi yaz ayını ve sıcak havaları sevmektedir. Bu haberimiz baharı bekleyen ve beraberinde sıcaklıkların artmasını bekleyenler için…

30-31 Mart itibariyle sıcaklıklar kış değerlerinden uzaklaşmaya başlayacak.   Nisan ayının ilk haftasından sonra ise sıcaklıklar bahar değerlerine ulaşmış olacak ve 2014/2015 kışı için de bitiş düdüğü çalınmış olunacak…

Nisan ayının ilk haftasının ardından; 6-7 Nisan itibariyle Marmara Bölgesinde sıcaklıklar gündüz 13-17 derecelerde, Akdeniz ve Ege Bölgelerinde 14-19 derecelerde, İç Anadolu Bölgesinde 10-14 derecelerde, Karadeniz Bölgesinde 12-16 derecelerde, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 14-20 derecelerde, Doğu Anadolu Bölgesinde ise 4-9 derecelerde seyredecek…