Kar Trakya’dan giriş yaptı !

Kar yağışı akşam saatlerinde Trakya’dan giriş yaptı. Akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sınır kapıları ve çevre köyleri beyaza Devamını oku »

İstanbul ve Ankara’ya kar mı geliyor ?

Yurdumuz beklenen soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Önümüzdeki günlerde de soğuk hava etkisini sürdürecek. Trakya, Marmara Bölgesinin Devamını oku »

Yılbaşında hava nasıl olacak ?

Yeni yıl yaklaşırken birçok kişinin merak ettiği soru “Yılbaşında hava nasıl olacak ? “ . Hava Forum bu Devamını oku »

NASA çalışanı: Dünya 30 yıl boyunca soğuyacak !

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) bir dönem danışmanlık yapan iklim bilimi uzmanı John L. Casey, yeni kitabında Devamını oku »

Kayak merkezlerimizin çoğu kar ile buluştu…

Hava Forum’un hafta başında,  hafta sonu yurdumuza yeni bir soğuk hava dalgasının geleceğini ve bu soğuk hava ile birlikte Devamını oku »

 
havaforum-animasyon-24.11.2014

Kar Trakya’dan giriş yaptı !

Kar yağışı akşam saatlerinde Trakya’dan giriş yaptı. Akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sınır kapıları ve çevre köyleri beyaza bürüdü ! Kar yağışı özellikle akşam ve gece saatlerinde Bilecik, Bolu, Eskişehir, Ankara(Batı ilçeleri ağırlıklı), Afyon, Isparta çevrelerinde de görülecek. Özellikle Konya, Karaman ve Isparta çevrelerinde kar yağışının etkili olması bekleniyor. Salı gecesi veya çarşamba gecesi İstanbul için de karla karışık yağmur ihtimali mevcut…

Trakya’dan giren kar yağışı görüntüleri için haberin devamına göz atınız.

istanbul-kar-4__large

İstanbul ve Ankara’ya kar mı geliyor ?

Yurdumuz beklenen soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Önümüzdeki günlerde de soğuk hava etkisini sürdürecek. Trakya, Marmara Bölgesinin bir kısmı ve Batı Karadenizde mevcut sıcaklık değerlerini birkaç derece daha altına çekebilecek soğuk akımlar giriş yapacak. Bu akımla birlikte bu yerlerde sıcaklıklar özellikle gece saatlerinde kar bırakabilecek sıcaklık değerlerine inecek.  Bu soğuk hava dalgasının ardından 5-10 aralık arasında daha kuvvetli bir soğuk hava dalgası gelebilir, bunun ayrıntılarını önümüzdeki günlerde vereceğiz.

Salı akşamı ve gecesi Trakya’da kar ihtimali yüksek ! Salı akşamı ve gecesi Edirne, Kırklareli civarında soğuk hava etkisini iyice hissettirecek. Trakya genelinde sıcaklıklar akşam saatlerinden itibaren -2 ve 1 derece arasında bekleniyor. Sıcaklığın düştüğü bu akşam ve gece saatlerinde yağışı yakalayan yerlerde yağış karla karışık yağmur ve kar şeklinde düşecek. Trakya’da yağışın ömrü kısa olduğu için en yüksek ihtimal Salı akşamı ve gecesi gözüküyor.

İstanbul ve Ankara’ya dair detaylar için haberin devamına göz atınız.

yilbasinda-hava-nasil-olacak

Yılbaşında hava nasıl olacak ?

Yeni yıl yaklaşırken birçok kişinin merak ettiği soru “Yılbaşında hava nasıl olacak ? “ .

Hava Forum bu soruya önümüzdeki günlerde cevap verecek. Şimdilik sadece haber başlığımızı açmış bulunmaktayız, tahminler önümüzdeki günlerde yayınlanacaktır.

İstanbul son 6 yıl yeni yıla kar yağışsız girdi.

31.12.2013 :  2014 yılına Parçalı Bulutlu 7-8 derecelerde girildi.

31.12.2012 :  2013 yılına Parçalı Bulutu 8-9 derecelerde girildi.

31.12.2011 :  2012 yılına Yağmurlu 7-8 derecelerde girildi.

31.12.2010 :  2011 yılına Az bulutlu 2-3 derecelerde girildi.

31.12.2009 :  2010 yılına Az bulutlu 13-14 derecelerde girildi.

31.12.2008 : 2009 yılına Parçalı bulutlu 2-3 derecelerde girildi, ancak yeni yılın ilk günü kar yağdı.

donmus

NASA çalışanı: Dünya 30 yıl boyunca soğuyacak !

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) bir dönem danışmanlık yapan iklim bilimi uzmanı John L. Casey, yeni kitabında dünyanın bir radikal iklim değişikliğinin eşiğinde olduğunu yazdı. Casey’nin kitabında asıl ilginç olan iddia birçok uzmanın düşündüğünün aksine dünyada küresel ısınma değil soğuma yaşanacağı.

kartepe-kar-yagisi3

Kayak merkezlerimizin çoğu kar ile buluştu…

Hava Forum’un hafta başında,  hafta sonu yurdumuza yeni bir soğuk hava dalgasının geleceğini ve bu soğuk hava ile birlikte kayak merkezlerimizin çoğunda doğrudan kar yağışı görüleceğinin haberini yapmıştı. Nitekim bu haber yine doğru çıktı, kayak merkezlerimiz cuma gecesi geç saatlerde yağışları doğrudan kar olarak aldı.

Kartepe, Uludağ, Kartalkaya, Palandöken gibi birçok kayak merkezi kar ile buluştu. Bu kayak merkezlerimize ait anlık veriler kar yağışını doğruladı, ulaşmak için haberimizin devamına göz atınız.

Adsız

ABD’de kar fırtınası can alıyor !

ABD’de şiddetli kar yağışı ve fırtına günlük hayatı felç etti. Günlerden beri yağan kar rekor üzerine rekor kırarken olumsuz hava koşullarından dolayı can verenlerin sayısı artıyor.

Vali Cuomo “Bu tarihi bir olay. Bu kar fırtınası tüm rekorları kıracak” dedi.

Buffalo bölgesinde kar kalınlığının 1,5 metreyi aştığı söyleniyor. Bölgeye daha fazla kar yağışı düşmesi bekleniyor. Kar fırtınası nedeniyle bir kişi araba kazasında ölürken, bir kişi aracında mahsur kalarak, beş kişi de kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Aralarında Florida ve Hawaii’nin de bulunduğu 50 Amerikan eyaletinde birden sıcaklıklar sıfırın altına indi. Evlerinde ve araçlarında mahsur kalanlar olduğu belirtilirken, şiddetli rüzgar ve buzlanan yollar nedeniyle trafik kazaları meydana geldi. Ülkenin bazı kesimlerinde de okullar tatil edildi.

Kar fırtınasına ait video için haberin devamına göz atınız.

output_DnYGaB

Hafta sonu soğuk ve kar geliyor !

Yurdumuza kasım ayının son haftasında soğuk ve yağışlı hava geliyor.  Soğuk hava dalgası bu hafta sonu (22-23 Kasım) önce Marmara ve Batı-Orta Karadeniz‘den giriş yaparak yurt genelinde etkisini gösterecek. Soğuk hava dalgası ile bir çok şehirde gündüz sıcaklıklarını bile tek haneli değerlere inecek.

Cumartesi akşamı, Pazar günü Orta Karadeniz(Kastamonu, Bolu civarı) ve İç Anadolu Bölgesinde(Sivas, Yozgat, Kayseri civarı) karlakarışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.

Pazar akşamı, Pazartesi ve Salı günleri Marmara Bölgesinin de yüksek kesimlerinde, özellikle kayak merkezlerinde kar yağışı gözlemlenecek. Trakya’da Pazartesi akşamı ve Salı günü karla karışık yağmur ve kar ihtimali mevcut.

Cumartesi, Pazar, Pazartesi günleri Doğu Anadolu Bölgesinde ise yağışlar doğrudan kar şeklinde düşmesini tahmin ediyoruz.

Pazar günü Trakya bölümü ile İç Anadolu (Sivas, Kayseri – Yukarı kızılırmak bölümü hariç), Ege, Akdeniz bölgelerinde yağış beklenmiyor, kuru soğuk etkili olacak.

Hafta sonu etkili olacak bu soğuk hava dalgası ile birlikte kayak merkezlerimiz (Uludağ, Kartepe, Kartalkaya, Palandöken) doğrudan kar yağışı alacak.

Polar vortex amerika

“Polar Vortex” Amerika’yı korkutuyor !

ABD’nin kuzeyinde etkili olan soğuk hava “kutup girdabı” korkusuna neden oldu. Amerikan medyasının “polar vortex” yani “kutup girdabı” konusundaki haberleri, henüz kış başlamadan ülke gündemine oturdu.

ABD’nin orta kuzeyinde etkili olmaya başlayan soğuk hava, geçen yılın soğuk kış şartlarını hatırlatması nedeniyle, Amerikalılarda şimdiden dondurucu soğuklar korkusunda korkuya neden oluyor. Amerikan medyasında geniş yer bulan Batı Afrika’da ortaya çıkan Ebola virüsü ve terör örgütü IŞİD’le ilgili korku veren haberlerin ardından şimdi de “kutup girdabı geliyor”, “şapkalarınızı ve kaşkollarınızı hazırlayın, soğuklar kapıda” gibi halkı uyaran ifadeler dikkati çekiyor.

Uluslararası hava tahmin raporları sunan Amerikan televizyon kanalı AccuWeather, Kolorado’nun Denver şehrinde, hava sıcaklığının 30 dakikada eksi 1 derece düştüğünü bildirdi. Amerikan medyasında yer alan haberlerde ayrıca, bir hafta kuzeyden gelen kutup girdabının ABD’nin içlerine doğru 200 milyon kişinin bulunduğu alanda etkili olacağı bilgisi paylaşıldı.

ABD Ulusal Meteoroloji Dairesi (National Weather Service-NWS) de özellikle Rocky dağlarının doğusundaki Great Plains bölgesinde hava sıcaklıklarının ortalamanın 4 ila 10 derece altında olacağını bildirdi.

testtttt

Hava Forum sezona hızlı girdi…

Hava Forum 2014 / 2015 kış sezonuna uzun vadede isabetli tahminleriyle girdi. Hava Forum ekibi ekim ayı ile birlikte yurdumuzu etkileyebilecek olası sistemleri 10-15 gün önceden bildirdi, ve bildirdiği tüm sistemlerde başarılı sonuca ulaştı.

Haberin devamını okuyarak başarılarımızı görebilirsiniz.