Dünyadan Muhteşem Birkaç Manzara…

Dünyadan muhteşem birkaç manzara ile sizler tanıştırıyoruz. Bu manzaralara bakmak için haberin devamını okuyunuz. Devamını oku »

Bünyamin Sürmeli Röportajımız (Cnn Türk Meteoroloji Editörü)

Hava Forum olarak Cnn Türk meteoroloji editörü, meteoroloji mühendisi Bünyamin Sürmeli ile röportaj gerçekleştirdik. Hava Forum’da yer alan gönüllü meteorolog Devamını oku »

Kar tanesinin doğuşu…

Doğa akıl sır ermeyen mucizelerle dolu. Bilimin anlattığına göre kusursuz ve benzersiz şekillerde meydana gelen kar taneleri ise Devamını oku »

Kuvvetli yağışlara dikkat !

Cuma (12.12.2014) sabah saatlerinden itibaren Ege Bölgesi geneli (İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar), Batı Akdeniz Devamını oku »

Meteorolojik tarihte bugün: Galatasaray-Juventus

Meteorolojik açıdan geçen yıl bugün(11.12.2013) önemli bir hadise vardı. Galatasaray-Juventus maçında aniden bastıran “graupel” dediğimiz yağış zemini beyaza Devamını oku »

 
Plitvice Gölleri, Hırvatistan-2

Dünyadan Muhteşem Birkaç Manzara…

Dünyadan muhteşem birkaç manzara ile sizler tanıştırıyoruz.
Bu manzaralara bakmak için haberin devamını okuyunuz.

bunyamin-surmeli-anasayfa-ropartaj2

Bünyamin Sürmeli Röportajımız (Cnn Türk Meteoroloji Editörü)

Hava Forum olarak Cnn Türk meteoroloji editörü, meteoroloji mühendisi Bünyamin Sürmeli ile röportaj gerçekleştirdik. Hava Forum’da yer alan gönüllü meteorolog arkadaşlarımızın hazırladığı soruları meteoroloji alanında ekranların ünlü isimlerinden  Meteoroloji Mühendisi Bünyamin Sürmeli’ye yönelttik. Bize olumsuz yanıt vermeyip, röportaj teklifimizi kabul edip, sorularımızı cevaplayan Bünyamin Sürmeli’ye teşekkür ederiz.

Röportaja ulaşmak için konunun devamını okuyunuz.

kar-tanesi-dogusu

Kar tanesinin doğuşu…

Doğa akıl sır ermeyen mucizelerle dolu. Bilimin anlattığına göre kusursuz ve benzersiz şekillerde meydana gelen kar taneleri ise bu mucizelerden biri. Olayın bilimsel açıklaması aynen şöyle: Kar taneleri, aşırı soğumuş mikroskobik bulut damlacıklarının donmasıyla oluşuyor. Ama biz şimdilik bunu doğanın sihirli güçlerinden biri olarak varsayacağız.

Video için haberin devamına göz atınız.

page_sicaklik-dusuyor-batidan-doguya-kadar-yagmur-var_702516260

Kuvvetli yağışlara dikkat !

Cuma (12.12.2014) sabah saatlerinden itibaren Ege Bölgesi geneli (İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar), Batı Akdeniz (Antalya, Burdur ve Isparta) ile Marmara’nın doğusunda (Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Yalova, Bursa, Balıkesir ve İstanbul’un Anadolu Yakası), Cuma (12.12.2014) akşam saatlerinden sonra ise Adana ve Mersin çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/metrekare); bu gece saatlerinden itibaren Muğla, yarın (12.12.2014) sabah saatlerinden itibaren Antalya il genelinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/metrekare) olacağı tahmin ediliyor. Meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, ani sel, su baskını, vb) vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

galatasaray-juventus-kar

Meteorolojik tarihte bugün: Galatasaray-Juventus

Meteorolojik açıdan geçen yıl bugün(11.12.2013) önemli bir hadise vardı. Galatasaray-Juventus maçında aniden bastıran “graupel” dediğimiz yağış zemini beyaza bürümüştü. Yağışın son derece şiddetli devam etmesi neticesinde hakem maçı tatil etmek zorunda kalmıştı.

Peki “graupel” yağış nedir, detaylı bilgi için konunun devamına bakınız.

hd-kar-fotograflari

Birbirinden güzel kışlık duvar kağıtları…

Hava Forum olarak sizler için birbirinden güzel en iyi yüksek çözünürlükteki kışla ilgili duvar kağıtlarını bir araya getirdik. Duvar kağıtları HD, yüksek çözünürlüktedir.

 

Duvar kağıtlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

sakaryagece

16-17-18 Şubat 2008 Efsane Sistemi

Tarihler 16 Şubat 2008 göstermekteydi.  Önce Trakya ve sonra Marmara geneli, Batı ve Orta Karadeniz ile İç kesimlerimizi etkisi altına alan bir sistem… İstanbul’da gündüz sıcaklığının anca 0 ya da 1 dereceyi görebildiği, gece ise -4, -5 derecelere kadar düştüğü bir sistemdi.

16-17-18 Şubat 2008 sistemiyle ilgili bilgi için konunun devamına göz atınız.

Aralik-Sicaklik ilk 20

Kış ne zaman gelecek ?

Türkiye genelinde sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde seyrediyor. Aralık ayının ilk 20 günü sıcaklıklarda dalgalanmalarla birlikte geneli mevsim normalleri ve üzerinde seyredecek. Daha önce yaptığımız uzun vade Aralık ayı tahminimiz aynen gerçekleşmektedir. Yağış açısından ise çoğu yer mevsim normalleri üzerinde yağışla aralık ayını kapatacak.

Aralık ayının geri kalan kısmıyla ilgili detaylı bilgi için konunun devamına göz atınız.

Adsız

Barajlar hızla doluyor !

Barajlardaki doluluk oranı sonbaharda beklenen yağışların düşmesiyle birlikte arttı. İstanbul barajlarından bazılarında doluluk oranı %90-98 arasına kadar çıktı ! Aralık ayında da mevsim normalleri ve yer yer üzerindeki yağışlarla birlikte barajlardaki doluluk oranındaki artışın sürmesini bekliyoruz. 

Barajlarla ilgili detaylı istatistikler için haberin devamına göz atınız.