Yagmur Barajlara Yaradı !

İstanbul’da 2 gündür etkili olan yağışlar barajlara ulaştı. Eylül ayının ilk yarısının tamamlanmasının ardından İstanbul’a ilk yağışlar düştü Devamını oku »

2014 / 2015 Kıs Sezonuna giriyoruz…

Hava Forum yeni kış sezonuna giriyor… Aşağıdan tanıtım videomuzu izleyebilirsiniz. Devamını oku »

Eldebiran Ayan Röportajımız (Kanal24 Meteoroloji Editörü)

Hava Forum olarak Kanal 24 meteoroloji editörü, meteoroloji mühendisi Eldebiran Ayan ile röportaj gerçekleştirdik. Hava Forum’da yer alan gönüllü meteorolog Devamını oku »

Mevsimin ilk kar haberi geldi…

Mevsimin ilk karı Erciyes’e düştü ! Alınan bilgiye göre, 3 bin 916 metre yükseklikteki Erciyes Dağı’nın yüksek kesimlerinde gece Devamını oku »

Bu Kıs Nasıl Geçecek ?

2013 / 2014 yaz sezonunu geride bıraktık. Artık eylül ayı ile birlikte sonbahara giriş yapmış bulunmaktayız. Hızla kış Devamını oku »

 
23797971

Yagmur Barajlara Yaradı !

İstanbul’da 2 gündür etkili olan yağışlar barajlara ulaştı. Eylül ayının ilk yarısının tamamlanmasının ardından İstanbul’a ilk yağışlar düştü ve yağışlar İstanbul Barajları’na ulaşmaya başladı. Özellikle Terkos, Alibey, Istrancalar ve Pabuçdere Baraj Havzaları’na düşen yağışlar sonucu İstanbul Barajları’nın doluluk oranı 16 Eylül 2014 tarihinde %14,46 iken 19 Eylül 2014 tarihi itibariyle %17,37’ye yükseldi.17-18 Eylül 2014 tarihlerinde söz konusu baraj havzalarına metrekareye 10 ila 80 kg arasında değişen miktarlarda yağış düştü.

havaforum

2014 / 2015 Kıs Sezonuna giriyoruz…

Hava Forum yeni kış sezonuna giriyor…

Aşağıdan tanıtım videomuzu izleyebilirsiniz.

eldebiran ayan meteoroloji röportaj

Eldebiran Ayan Röportajımız (Kanal24 Meteoroloji Editörü)

Hava Forum olarak Kanal 24 meteoroloji editörü, meteoroloji mühendisi Eldebiran Ayan ile röportaj gerçekleştirdik. Hava Forum’da yer alan gönüllü meteorolog arkadaşlarımızın hazırladığı soruları meteoroloji alanında ekranların ünlü isimlerinden  Meteoroloji Mühendisi Eldebiran Ayan’a yönelttik. Bize olumsuz yanıt vermeyip, röportaj teklifimizi kabul edip, sorularımızı cevaplayan Eldebiran Ayan’a teşekkür ederiz.

Röportaja ulaşmak için konunun devamını okuyunuz.

Adsız

Mevsimin ilk kar haberi geldi…

Mevsimin ilk karı Erciyes’e düştü ! Alınan bilgiye göre, 3 bin 916 metre yükseklikteki Erciyes Dağı’nın yüksek kesimlerinde gece saatlerinde kar yağışı etkili oldu. Kar kalınlığının 4 santimetreyi bulduğu dağda, yağış nedeniyle gece hava sıcaklığı sıfırın altında 2 dereceye kadar düştü. Kayseri kent merkezinde ise gece 12 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı, gündüz 17 derece olarak ölçüldü.

bu-yil-kis-nasil-gececek-

Bu Kıs Nasıl Geçecek ?

2013 / 2014 yaz sezonunu geride bıraktık. Artık eylül ayı ile birlikte sonbahara giriş yapmış bulunmaktayız. Hızla kış mevsimine yaklaşıyoruz. Sitemizin yazarları da “bu kış nasıl geçecek” sorusunu yorumlamaya başladılar.

Aşağıdaki isimlere tıklayarak yazarlarımızın yorumlarına ulaşabilirsiniz.

Efsane-Semih” sonbahara dair yorumları

Efsane-Semih” kışa dair yorumları

Ahmet Ustaoğlu Kasva” kışa dair yorumları

Wildleo Tahmin” kışa dair yorumları

Siberianist” kışa dair yorumları

4

Yalova’da su kesintileri basladı !

Kuraklıkla karşı karşıya olan Yalova’da su kesintileri başladı. 7 günlük içme suyunun kaldığı Yalova’da Gökçe barajı havzası adeta tarlaya döndü. Barajın altında kalan yollar ise uzun yıllar aranın ardından gün yüzüne çıktı. Yeşil Körfez Su Birliği, ili 3 gruba ayırarak, 3 gün arayla su kesintisi yapmaya başladı. Bu arada, Kurtköy deresinden ve açılan sondaj kuyularından temin edilen sular birkaç güne kadar baraja akıtılmaya başlayacak. Saatte bin litre su basılan Yalova’ya dere ve kuyulardan saatte 250 litre su takviyesi yapılacak. Su kesintilerinin başlaması vatandaşları ve esnafı mağdur etti. Bilhassa biriken bulaşıkları ne yapacaklarını şaşıran lokantacılar susuzluğa bir an evvel çare bulunmasını istiyor.

343137.jpg

Hafta sonu yagmur geliyor…

Bu hafta içi birkaç gün aralıklarla aldığımız yağışların ardından cumartesi gününden itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisi altına giriyoruz.  Cumartesi günü başta Trakya olmak üzere, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bursa, Balıkesir, Zonguldak, İzmir, Muğla, Denizli, Eskişehir, Ankara, Bolu gibi batı bölgemizde yer alan birçok şehrimizde yağmur bekleniyor. Yağmur Trakya’da diğer yerlere nazaran daha erken başlayacak. Ankara, Eskişehir, Bolu çevrelerine ise öğleden sonra başlaması bekleniyor. İstanbul’da ise gün boyu parçalı bulutların arasından, aralıklarla yağmur geçişleri bekleniyor. İstanbul’da yağışın etkili kısmı akşam saatlerinde daha çok Avrupa yakası ile kuzey ilçelerinde gözlemlenecek. 

Cumartesi günü ve akşamı Çanakkale(Gelibolu yarımadası ağırlıklı), Tekirdağ, Edirne, İstanbul, Balıkesir, Bursa, Yalova illerinde aralıklarla, bölgesel kuvvetli yağmur(21- 50 mm) bekleniyor. Yağış alan diğer şehirlerimizde ise orta kuvvette yağmur (6- 20 mm) bekleniyor. Yağışlar Cumartesi, Pazar günü batı bölgelerimizde görülecek. Pazartesi günü ise daha çok iç bölgelerimizle Karadeniz bölgesi ağırlıklı görülecek. Salı gününden itibaren batı bölgelerimizde hava açmaya başlarken, Karadeniz bölgesinin tamamında yağmur aralıklarla sürecek. Çarşamba gününden itibaren ise yağış yurdumuzda sadece Doğu Karadeniz kıyı şeridi gibi dar bir bölümde görülecek.

Cumartesi günü üç büyük şehrimizde beklenen hava durumu :

İstanbul: Parçalı-Çok bulutlu, aralıklarla yağmurlu. Yağışlar akşam saatlerinde lokal etkili olacak. Sıcaklık en yüksek 26-27 derece, en düşük 20-21 derece ölçülecek.

Ankara: Öğleden sonra aralıklarla yağmurlu. Sıcaklık en yüksek 28-29 derece, en düşük 17-18 derece ölçülecek.

İzmir: Parçalı-Çok bulutlu, aralıklarla yağmurlu. Sıcaklık en yüksek 27-28 derece, en düşük 20-21 derece ölçülecek.

Adsız

“Ayva bolsa kış sert geçer” istatistikleri

Yıllardır söylenen sözdür “Ayva bolsa kış sert geçer”… Peki bu sözün istatistiklerimize yansıması ne şekilde olmuştur hiç merak ettiniz mi ? Yurdumuzda etkili sayılabilecek kışlarda o yıl ve öncesinde ayva verimi ne şekilde olmuş ? Hava Forum 2003 yılından 2013 yılına kadarki ayva üretimiyle ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı istatistiklerini inceledi. İstatistikler incelendiğinde 2004, 2006, 2008 yıllarında hem o yıl hemde bu kış mevsimlerininden bir önceki yıllarda ayva oranlarında önemli değişiklik olmadığı gözlemlendi. Yani “Ayva bolsa kış sert geçer” sözü istatistiklerde kendini ispatlayamadı. 2003 – 2013 yılları arasındaki ayva üretimi ile ilgili istatistikler için konunun devamını okuyunuz.

page_sicaklik-dusuyor-batidan-doguya-kadar-yagmur-var_702516260

Yurdumuza İki Üç Günlük Yagmur Geliyor…

Yurdumuzun batı kesimlerine salı gecesi geç saatlerden (Çarşamba ilk saatlerden) itibaren yağmur geliyor. Çarşamba erken saatlerden itibaren Çanakkale (özellikle Gelibolu yarımadası ve civarında), Edirne, Kırklareli ve kısmen Tekirdağ’da kuvvetli yağmur(21- 50 mm) bekleniyor. Bu şehirlerimizin dışında İzmir, İstanbul, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Kocaeli,Yalova, Bolu ve kısmen Sakarya’da da orta kuvvette yağmur (6-20 mm) bekleniyor. Saydığımız tüm şehirlerimizde yağmur perşembe günü de aralıklarla görülecek. Fakat yağışın miktarında azalış olacak. Özellikle İzmir, İstanbul, Kocaeli çevrelerinde parçalı-çok bulutlu havada yağış aralıklarla, hafif kuvvette (1-5 mm) görülecek.  Cuma gününe gelindiğinde ise yağış şehirlerimizde dağınık şekilde görülecek. İstanbul’da sabah yağış olmaması beklenirken, öğlen saatlerinde tekrar yağmur geçişi olabilir. Batı bölgelerimizdeki birçok şehirde Cuma ve Cumartesi yağmur parçalı bulutların arasından ara ara görülecek.