Gelecekteki Yazdan Kavurucu Haber Var !

Gelecekteki yaz sıcakları üzerine yapılan analiz sonuçları gerçekleşirse Türkiye açısından yaz mevsimleri kavurucu nitelikte geçecek. Yurdumuz da içinde dahil Devamını oku »

Prof. Dr. Mikdat Kadıoglu Röportajımız

Hava Forum olarak Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile röportaj gerçekleştirdik. Hava Forum’da yer alan gönüllü meteorolog arkadaşlarımızın hazırladığı soruları Devamını oku »

Feribot fırtınaya yakalandı, camı patladı !

Mudanya – Kabatas seferini yapan Feribot denizde fırtınaya yakalandı. Bursa’nın Mudanya ilçesinden İstanbul Kabataş’a gitmek üzere 18.45′te hareket eden feribotta Devamını oku »

17.08.1999 Unutmadık ! Unutmayacagız…

17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02‘de yaklaşık 45 saniye süren , Kocaeli/Gölcük merkezli deprem. Devamını oku »

Pazar aksamından itibaren yagmur geliyor…

Birkaç gün yaşanan bunaltıcı sıcak havanın ardından Pazar akşamından itibaren batı bölgelerimizden başlayarak  bir iki günlük serinletici yağmur Devamını oku »

 
Adsız

Gelecekteki Yazdan Kavurucu Haber Var !

Gelecekteki yaz sıcakları üzerine yapılan analiz sonuçları gerçekleşirse Türkiye açısından yaz mevsimleri kavurucu nitelikte geçecek. Yurdumuz da içinde dahil olmak üzere 2100 yılına kadar çıkan analizde Avrupa ve Türkiye’de kavurucu yazlar bekleniyor. Analizler gerçekleşirse ; 2021-2050 arasındaki periyotta yurdumuzda Ege Bölgesi sıkıntı çekmeye başlayacak, daha sonraki 2071-2100 arasındaki periyotta ise Orta, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu hariç yurt genelinde yaz mevsimi çekilmez, kavurucu nitelikte geçecek.

Hava Forum olarak bu analize pek “sıcak” bakmıyoruz. Temennimiz böyle bir şeyin gerçekleşmemesi. Harita için konunun devamını okuyunuz.

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu Röportaj

Prof. Dr. Mikdat Kadıoglu Röportajımız

Hava Forum olarak Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile röportaj gerçekleştirdik. Hava Forum’da yer alan gönüllü meteorolog arkadaşlarımızın hazırladığı soruları meteoroloji alanında ünlü isim Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’na yönelttik.  Bize olumsuz yanıt vermeyip, röportaj teklifimizi kabul edip, sorularımızı cevaplayan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’na teşekkür ederiz.

Röportaja ulaşmak için konunun devamını okuyunuz.

BvQcNu3IQAAMbA71

Feribot fırtınaya yakalandı, camı patladı !

Mudanya – Kabatas seferini yapan Feribot denizde fırtınaya yakalandı. Bursa’nın Mudanya ilçesinden İstanbul Kabataş’a gitmek üzere 18.45′te hareket eden feribotta bulanan yolcular arasında fenalık geçirenler olduğu bildirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesine ait Mudanya-Kabataş seferini yapan Emir Sultan isimli feribotun, Bozburun yakınlarında olumsuz hava koşulları nedeniyle camı patladı. Yaşanan olay üzerine feribot yolcuları büyük korku yaşadı. Yolcular, can yeleklerini giyerken feribot, hareket noktası olan Mudanya’ya geri döndü.

yalova-deprem-17agustos

17.08.1999 Unutmadık ! Unutmayacagız…

17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02‘de yaklaşık 45 saniye süren , Kocaeli/Gölcük merkezli deprem. Richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştur.

17 Ağustos depremi, tüm Marmara Bölgesi’nde, Ankara’dan İzmir’e kadar geniş bir alanda hissedildi. Resmi raporlara göre, 17.480 ölüm, 23.781 yaralı oldu. 505 kişi sakat kaldı. 285.211 konut, 42.902 işyeri hasar gördü. Resmi olmayan bilgilere göre ise yaklaşık 50.000 ölüm, ağır-hafif 100.000′e yakın yaralı olmuştur. Ayrıca 133.683 çöken bina ile yaklaşık 600.000 kişiyi evsiz bırakmıştır. Yaklaşık 16 milyon insan, depremden değişik düzeylerde etkilenmiştir. Bu nedenle Türkiye’nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biridir. Deprem gerek büyüklük, gerek etkilediği alanın genişliği, gerekse sebep olduğu maddi kayıplar açısından son yüzyılın en büyük depremlerinden biridir. Depremin Türkiye’nin önemli bir sanayi bölgesi olan Marmara Bölgesi’nde meydana gelmiş ve çok geniş bir coğrafyayı etkilemiş olması, ülkede büyük sıkıntılara neden olmuştur. Zamanın ANASOL-M (ANAP-DSP-MHP) hükümeti felaket bölgesine ancak 3 gün sonra gelmiş ve Türkiye’de deprem bilincinin yeterli seviyede olmadığı görülmüştür.

page_sicaklik-dusuyor-batidan-doguya-kadar-yagmur-var_702516260

Pazar aksamından itibaren yagmur geliyor…

Birkaç gün yaşanan bunaltıcı sıcak havanın ardından Pazar akşamından itibaren batı bölgelerimizden başlayarak  bir iki günlük serinletici yağmur geliyor.  Yağmur ile birlikte 36-38 derece olan sıcaklıklar 30-31 derecelere gerileyecek.  Ancak Perşembe gününden itibaren tekrar sıcaklıklar artmaya başlayacak.  Ayrıca yaklaşık bir haftalık yağışssız bir süreç başlayacak.

Image1

Hava Sıcaklıkları Artacak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava sıcaklıklarının yarın(Cuma) ve hafta sonunda ülke genelinde artarak, iç ve güneydoğu kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 7, diğer bölgelerde ise 2 ila 4 derece üzerinde seyredeceğini açıkladı.

Mevsim normallerinin üzerinde devam edecek olan hava sıcaklığının, Pazar günü Marmara’da,hafta başında(Pazartesi) batı kesimlerde azalarak  mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

Bazı illerimizde önümüzdeki günlerde  beklenen en yüksek sıcaklık değerleri;

Ankara 35-36, İstanbul 32-35, İzmir 36-37, Denizli ve Aydın 39-41,  Antalya 35-37, Adana 33-34,  Samsun ve Trabzon 29-32, Erzurum 29-31, Diyarbakır ve Şanlıurfa 40-42 derece.

Yüksek hava sıcaklığın neden olabileceği olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

Adsız232

Çiy Noktası Nedir ?

Çiy / çiğ noktası (dewpoint) havadaki nemi ifade etmek için kullanılan bir başka ölçüdür. Hava soğudukça, su buharından yeterli enerji serbest bırakılarak yoğunlaşma yani sıvılaşma başlar. Bu işlem, buharlaşma işinin tam tersidir. Nasıl ki, su buharlaşırken yeterli enerjiyle buhar haline geçiyorsa, yoğunlaşma sırasında da enerji kaybedilerek tekrar su haline dönüşmektedir. İşte suyun buhar halinden tekrar sıvı haline dönüştüğü sıcaklık derecesi, çiy noktası derecesidir. Başka bir ifadeyle söylemek gerekirse, hava soğudukça oransal nem artar ve %100′e ulaştığında ise yoğunlaşma başlar. İşte, oransal nemin %100′e ulaştığı sıcaklık derecesi çiy noktası indeksini gösterir.

Bilgilerin devamı için konunun devamını okuyunuz.

Adsız

Hortum Nasıl Olusur ?

Dünya üzerinde çok çeşitli hava olayları bulunmaktadır. Bu hava olaylarından bazıları ise, oluştuğunda doğal afet durumuna gelebilen olaylardır. Hortum da, bu doğal afetlerden birisidir.

Hortum oluştuğunda gücü sayesinde çevreye birçok zararı dokunur. Öncelikle bir rüzgar türüdür ve rüzgarlar yüksek basınçtan alçak basınca doğru oluşmaktadır. Hortum, gökyüzünün derinliklerinde meydana gelir ve yeryüzüne doğru spiral şeklinde iner.

Havada oluşan su buharı diğer bilinen adıyla bulutların, çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kümülüs de, bu çeşitlerin arasında yer almakla birlikte bu bulut türü hortum rüzgar türüyle ilişkilidir. Hortum oluştuğu zaman bir felakete dönüşür ve birçok yapıya zarar verebilecek kadar sert eser. Genellikle hortumlar kara üzerinde oluşurlar fakat bazı durumlarda göl ya da deniz üzerinde de oluşabilmektedir. Bu durumlarda su hortumları meydana gelir ve bu bölgelere yakın kesimlerde tehlike arz edebilir.

Detaylı bilgi için konunun devamını okuyunuz.

Image1

Agustos ayı nasıl geçecek ?

Ağustos ayının ilk haftasındaki yağışlı havanın ardından tekrar sıcak ve yağışsız günlere (Doğu Karadeniz hariç) giriş yapıyoruz. Pazar günü ve yeni haftayla birlikte sıcaklıklar tekrar bunaltıcı değerlere ulaşacak.  Özellikle İstanbul ve çevre illerde Salı, Çarşamba günlerinden itibaren nem oranının da artmasıyla hissedilen sıcaklıklar 41-44 derecelere çıkacak. Normal sıcaklık değerleri de 34-36 derece gibi yüksek değerlerde seyredecek. Bunaltıcı ve sıcak hava 7-9 gün sürecek. Bir sonraki yeni haftada ise serin ve yağışlı hava bekleniyor.

Uzun vadede, Ağustos ayı beklentilerimiz şu şekildedir :

I. Sıcak ve yağışsız süreç : 9 Ağustos – 17/18 Ağustos

II.  Ilık ve yağışlı süreç : 17/18 Ağustos – 21/22 Ağustos

III.  Sıcak ve yağışssız süreç : 21/22 Ağustos – 27/28 Ağustos

IV. Mevsim normallerinde süreç : 27/28 Ağustos – 31 Ağustos